В съвременните автомобили има една широко разпространена и недолюбвана функция - технологията старт-стоп, която водачите почти винаги изключват в момента, в който седнат зад волана. Сега, в изненадващ обрат, самият администратор на Агенцията за опазване на околната среда на САЩ (EPA) има за цел да я премахне.
Преди години вграждането на старт-стоп системата беше забележителна иновация, но днес тя е почти повсеместно присъствие в новите автомобили.
Макар привидно да е създадена с цел повишаване на горивната ефективност и ограничаване на вредните емисии чрез автоматично изключване на двигателя, когато автомобилът е неподвижен, и безпроблемното му рестартиране при отпускане на спирачката или натискане на педала на газта, нейното реално приложение често се оказва недостатъчно в очите на водачите.
След като бъде деактивирана, нейните предимства за опазване на околната среда и пестене на гориво изчезват.
По ирония на съдбата администраторът на Агенцията за опазване на околната среда Лий Зелдин, самият ръководител на агенцията, която санкционира широкото разпространение на тази екологична функция, изглежда споделя презрението на автомобилната общественост.
„Старт-стоп технология: когато колата ви умира на всеки червен светофар, за да получат компаниите трофей за участие в борбата с климатичните промени“, пошегува се Зелдин в социалните мрежи, подчертавайки възприеманата минимална реална полза в сравнение с досадата за водача.
В разрез с предишните решения на собствената си агенция Зелдин публично заяви намерението си да се бори с технологията, въпреки финансовите стимули, които преди това бяха предложени на автомобилните производители за включването ѝ.
Самите данни на EPA сочат, че ползите за икономия на гориво от старт-стопа са в рамките на 4 до 5 %, предимно в сценариите на движение „тръгване и спиране“ - ползи, които напълно се обезсилват, когато водачите незабавно изключват системата.
Като се обърна към социалната мрежа X, Зелдин информира собствениците на автомобили за първоначалното одобрение на функцията от страна на EPA, но ги увери: „EPA я одобри, а всички я мразят, затова я поправяме.“
Конкретните подробности за предложената „поправка“ обаче остават недостъпни. Може да се предположи, че усилията на Зелдин ще се съсредоточат върху убеждаването на агенцията да спре да стимулира включването на старт-стоп системи, потенциално за сметка на мярка, предназначена да подобри качеството на въздуха, пише Факти бг.