Бюджетът, предвиден за почивката, често е строго изчислен поради увеличените разходи за живот. Още по-досадно е, когато направите скъпо струваща пътна грешка, когато сте на почивка.
На какво определено трябва да обърнат внимание шофьорите в най-популярните ваканционни дестинации в чужбина.
1. Швейцария: Високи санкции за незначителни нарушения на скоростта - по швейцарските пътища ограничението на скоростта е 50 км/ч в населените места, 80 км/ч извън населените места, 110 км/ч по скоростните пътища и 120 км/ч по магистралите.
Дори малки нарушения водят до високи глоби, които трябва да се платят директно на място. В случай на големи нарушения съществува дори риск от лишаване от свобода и отнемане на превозното средство, пише auto-press.
Освен това за всяка кола и ремарке до 3,5 тона в Швейцария изискват винетка по магистралата. Ако шофирате без такава, ще ви глобят около 200 евро и ще трябва да си купите винетка.
Освен това в Швейцария късите светлини са задължителни през цялата година, както вечер, така и през деня.
Препоръчва се повишено внимание и при паркиране - паркоместата в синя зона са безплатни за един час със син диск за паркиране от понеделник до събота от 8 до 18 часа. Ако ви хванат да паркирате неправилно, плащате от 35 евро нагоре.
2. Австрия: Паркирането в зона за краткосрочно паркиране в Австрия обикновено е възможно само с билет за паркиране.
Освен това зоните за краткосрочно паркиране са съответно обозначени със знаци. Едно нарушение е 36 евро.
Кои са важните приготовления за пътуване с електрически автомобил в Европа
Също толкова струва и т. нар. „данък синя светлина“, т.е. когато полицията стигне до пътнотранспортно произшествие с материални щети, при което обменът на данни между участниците би бил възможен.
Неспазването на задължението за винетка също води до глоба. Ако ви хванат без стикер, трябва да платите такса за замяна от 120 евро.
3. Испания: отстъпка при бързо плащане на глобата. На юг нарушенията при паркиране са значително по-скъпи - струва до 200 евро глоба.
Поради това е полезно да използвате цветната пътна маркировка като ориентир - свободните места за паркиране са маркирани в бяло, зоните, забранени за паркиране, са маркирани в жълто, а зоните за временно или платено паркиране са маркирани в синьо.
Колите, регистрирани в Испания, както и колите под наем, винаги трябва да имат два предупредителни триъгълника на борда. Ако те липсват при проверка, това ще ви струва над 200 евро. Препоръчително е да платите глобата бързо - в рамките на 20 дни, ще получите 50 процента отстъпка.
4. Хърватия: Пазете се от инциденти, включващи щети по каросерията В Хърватия всеки инцидент трябва да се докладва на полицията. Ако е настъпила повреда по каросерията на вашето собствено превозно средство, вашето собствено превозно средство може да бъде пуснато от страната само с полицейска оценка на щетите.
Ето как да пътувате с децата в колата и всички да се чувстват комфортно
Особено внимание трябва преди всичко за училищните автобуси. Те не трябва да бъдат изпреварвани, ако спрат за качване или слизане на децата. В Хърватия също магистралите се таксуват за всички моторни превозни средства, като таксата зависи от изминатото разстояние.
5. Италия: Задължителни фарове и отстъпка, ако глобите се платят бързо Ако карате в Италия със заден багажник за велосипеди, трябва да поставите предупредителен знак върху него. В противен случай има глоба от поне 80 евро.
Тези, които търсят място за паркиране, се ориентират най-добре по цветната маркировка - черно-жълтата маркировка на бордюра означава абсолютна забрана за паркиране, сините линии означават места за платено паркиране.
Жълтите линии са запазени за таксита, автобуси и жители, белите линии показват безплатно паркиране. Всеки, хванат да паркира неправилно, трябва да очаква глоба от поне 40 евро.
По магистралите и извън града шофьорите трябва да карат с къси фарове или дневни светлини през цялата година през деня - тези, които карат без, ще плащат 40 евро и повече.