Шофьорът и закона: Глоби, нарушения и какво да правите – въпроси и отговори

https://auto.blitz.bg/saveti/shofyorat-i-zakona-globi-narusheniya-i-kakvo-da-pravite-vaprosi-i-otgovori Auto.blitz.bg
Шофьорът и закона: Глоби, нарушения и какво да правите – въпроси и отговори

Информацията в тази статия няма характер на правен съвет. Всичко посочено се базира на законодателството, което подлежи на изменение от институциите със законодателна инициатива. При нужда от правна помощ се обърнете към адвокат.

Как се установява наличие на алкохол в кръвта?

Проверка за наличие на алкохол се извършва с техническо средство на място. Ако тя е над 1.2 промила, потенциалният нарушител се отвежда до лаборатория за изследване, което да докаже по неоспорим начин количеството алкохол в кръвта.

Какво е наказанието за шофиране след употреба на „две чаши“ алкохол?

Краткият отговор е лишаване от свобода между една и три години. (чл. 343б от НК) Наказанието не се изчерпва с това – има и глоба – между двеста и хиляда лева. Не на последно място е и отнемане правото да се шофира. (чл. 343г от НК) Възможно е да се стигне до споразумение, при което се разглеждат смекчаващи вината обстоятелства, при което може да се стигне до най-малкото наказание – една година. Ако водачът не е бил осъждан до този момент изтърпяване на наказанието може да се отложи с между три и пет години.

Какво е тежко пътнотранспортно произшествие?

При този инцидент има един или повече загинали или ранени хора, при които е било необходимо да бъде оказана медицинска помощ, или са причинени значителни материални щети, силно замърсяване на околната среда, включително от опасни товари. (§ 6, т. 30 от допълнителните разпоредби на Закона за движението по пътищата)

Как се определя размера на обезщетение при неимуществени вреди настъпили вследствие на катастрофа?

Подобен вид обезщетение се базира на принципа за справедливост. Съдът търси отговор на следните въпроси при настъпило телесно увреждане:

  • Какво е увреждането и как е настъпило?
  • Какви са последиците за увреденото лице – физически, психически, емоционални?
  • Каква е възрастта на пострадалия и колко продължителен ще бъде възстановителния период?
  • Какво лечение е извършено до момента, включително оперативно и каква е прогнозата за възстановяване на пострадалия?
  • Какви са претърпените болки и страдания и тяхната продължителност и интензитет?
  • Дали увреденото лице може да се обслужва самостоятелно?

При какви условия се отменя издаден електронен фиш?

Ако е издаден електронен фиш, можете да се ползвате от правото си да го обжалвате. То може да бъде успешно в следните примери:

  • Задължително е при издаване на електронен фиш да се посочи кога и къде е извършено нарушението. Това има доказателствен характер и липсата на точни координатни данни води до успешно отменяне на фиш след обжалване.
  • Ако липсва пътен знак Е24, който обозначава място за видеоконтрол. (Наредба № 8121з-532/12.05.2015г.)
  • Ако електронния фиш е наложен на юридическо лице – наредбата изисква електронен фиш да се налага само и единствено на физически лица.
  • Ако посоченото физическо лице, на което е наложен фишът докаже, че по време на нарушението се е намирал на друго място.
  • При липса на надлежно водена преписка за техническото състояние и метрологичните проверки на техническото средство, с което се извършва контрола и издаването на електронния фиш.

Какво е компенсаторна такса и кога се плаща?

Всички собственици на леки автомобили имат задължението да купят електронна винетка, за да се движат по пътищата, по които се изисква валидна такава. Когато бъде установено нарушение, което се изразява в липса на платена пътна такса или грешно декларирани данни, тогава се дължи компенсаторна такса. Заплащането ѝ освобождава нарушителя от административно-наказателна отговорност. Тя се заплаща за всяко установено нарушение преди издаване на електронен фиш и до 14 дни след връчването му. Компенсаторната такса за леките коли е в размер на 70 лв. за всяко установено нарушение. Ако не бъде платена в срок, в сила влиза глоба в размер от 300 лв. за автомобилите. Проверка дали имате издадена компенсаторна такса за плащане можете да направите тук.  

Източник: СБА

Горещи

Коментирай