Това са задължителните неща, които трябва да знае всеки шофьор в началото на 2024 година

  • 22.01.2024 9:16 /
  • 1990 /
  • 0
Това са задължителните неща, които трябва да знае всеки шофьор в началото на 2024 година

В началото на година изтичат над 760 хиляди винетки, предимно с годишен срок на валидност. Няма промяна в цената на е-винетката, която миналата година бе намалена с 10 лв. до 87 лв. за 12 месеца.

Водачите, които трябва да си купят нова винетка могат да го направят и по-рано, за да са спокойни, когато тръгнат на път. До 30 дни преди датата, на която изтича винетката, можете да активирате новата.

Нова винетка можете да активирате:

  • В офисите на СБА в цялата страна.
  • От сайта www.bgtoll.bg или мобилното приложение.
  • В много от бензиностанциите в страната.
  • В партньорската мрежа на АПИ.
  • На гише в АПИ – възможност за заплащане в брой или през ПОС терминал с банкова карта. Има разкрити гишета на много от граничните контролно-пропускателни пунктове. Затова, ако се/ще се връщате от чужбина и знаете, че винетката ви изтича, проверете от кое ГКПП да минете, за да закупите преди да продължите по пътя си. От гише може да закупите и в 27-те областни пътни управления в страната.

Какво да направите, ако ползвате винетка с ТЕЛК?

За граждани с 50 и повече процента намалена работоспособност или семействата, които отглеждат деца с трайни увреждания, винетката се издава само за един автомобил, а неговата мощност не бива да е над 160 к.с., а обемът на двигателя трябва да е до 2000 куб. см.

Ако отговаряте на тези условия трябва да подадете заявление в дирекция “Социално подпомагане” по настоящ адрес. Това може да се случи лично, с писмо или по електронен път с квалифициран електронен подпис. Нужно е да попълните данните от големия талон. Следете срока на валидност, ако в момента имате валидна винетка.

Документите в социалната служба се обработват в седем дневен срок! Данните се изпращат към АПИ, която издава електронната винетка в следващия работен ден. Не се налагат други действия от страна на получателя. Ако през годината купите нов автомобил и продадете стария, трябва да уведомите АПИ в тридневен срок, за да бъде издадена нова винетка.

Проверка за валидността на винетка, можете да направите наhttps://check.bgtoll.bg/#/

Внимавайте при попълване на данните, когато купувате винетка!!!

Прегледайте данните, които сте въвели, за да сте сигурни, че са правилни. При неправилно въведени данни се приема, че не е заплатена винетна такса. Все пак изход от тази ситуация има, макар да ви съветваме да си спестите времето.

След законодателни промени собствениците на автомобили могат еднократно да направят корекция в данните на сгрешена винетка. Промените обаче ще важат от датата, на която е закупена тя. Така, когато се направи поправка на сгрешените данни, това ще доведе до отмяна на глобите.

Ако пътувате за Гърция…

От началото на годината южната ни съседка увеличи пътните такси по магистралите в цялата страна с над 7%.

Така пътуване с лека кола между:

  • Атина-Солун  - ще платите почти 34 евро;
  • Атина-Янина – малко над 41 евро;
  • Атина-Патра – близо 13 евро;
  • Атина-Каламата – 15 евро;
  • Атина-Ксанти – 40,40 евро.

Това ще бъде първото от поредица ежегодни увеличения до 2026 г. През следващите години се очаква обаче те да нарастват с по 2 на сто.

Държавата ще подпомага купуването на електромобил

Предстои да бъде публикуван законопроект, с който държавата ще насърчи купуването на електрически коли и изграждането на инфраструктура от зарядни станции.

От Министерството на иновациите и растежа се надяват до края на 2026 г. по българските пътища да се движат 30 хиляди електрически автомобила и да бъдат изградени най-малко 10 хиляди зарядни точки. От ведомството все още не желаят да разкриват много подробности, но се очаква законопроектът да бъде публикуван за обсъждане през този или следващия месец.  По официални данни 80% от автопарка у нас е с над 15-годишни коли.

Друга идея, но лансирана от транспортното министерство е вносителите на коли втора ръка да плащат по 500 лв. на внесен автомобил. Сумата да се събира във фонд, а набраните средства да се използват за подпомагане на закупуването на електрически автомобили.

От МТС посочват, че България е страната в Европа, която има най-голям внос на автомобили втора употреба, като само за 2022 г. са внесени над 350 000 коли.

Източник: СБА

КОМЕНТИРАЙ