Стилът на шофиране зависи от много фактори. Частично върху него влияят навиците и маниерите при управляването на автомобила, но има и външни фактори.
В частност, за такова може да се смята и въздействието на музиката, която ние слушаме в колата.
Опасен стил
Съответното изследване е било направено по поръчка на Kia. Целта е била да се определи как различните стилове музика влияят върху характера на шофирането.
Музиката с високо темпо кара шофьора да кара по-бързо. Отчитайки конкретни показатели, експертите са открили връзка между пробега на електромобила с едно зареждане и разхода на горивна смес.
Но и това не е всичко. Агресивната музика в крайна сметка способства за увеличаването на броя на грешките, които е направил шофьора по време на тестовете.
Тази взаимовръзка се е наблюдавала предимно при младите шофьори. При такъв музикален фон се е стигало до загубата на способност достатъчно добре да се анализира визуално околната среда.
Алтернативни данни
Учените от Университета в Буенос Айрес също са направили опит да се определят факторите на влияние на музиката върху човека зад волана.
Особеност на изследването е било това, че за експеримента не са били използвани различни композиции, а една. Единственото, което се е променяло, е било темпа на звучене. От една страна, са се променяли параметрите на мелодията като фактор на влияние, а от друга - е била анализирана промяната на аспектите при взимане на решение в процеса на шофиране.
Отчитали са се два основни показателя: точност и скорост. В процеса на изследването 32-ма шофьори е трябвало да изпълнят серия от задачи на зададен път три пъти В пълна тишина, при средна скорост на композицията и при висока скорост на композицията
За експеримента е било избрано произведението на Римски-Корсаков "Полетът на бръмбара".Учените са отчели над 100 000 решения, взети от шофьорите по време на експеримента.
Нееднозначност на изводите
Както е показал анализът на получените данни, фоновата музика, независимо от темпото, е повлияла на изпълняването на задачите. Като влиянието по-скоро е носило негативен характер. Музиката е карала участниците в експеримента да взимат бързи решения и в същото време по-малко точни.
При това сам по себе си темпът въобще не е оказвал влияние, което е противоречало на данните от предишното изследване.
Независимо от резултатите на изследванията, те не са останали незабелязани извън начините среди. Затова служителите на полицията в Нова Зеландия са започнали да съставят специални плейлисти за шофьорите с цел повишаване безопасността на шофиране.