Експерт обясни как да почистите колата си и да няма повреди

https://auto.blitz.bg/saveti/ekspert-obyasni-kak-da-pochistite-kolata-si-i-da-nyama-povredi Auto.blitz.bg
Експерт обясни как да почистите колата си и да няма повреди

Изглежда, че миенето на колата у дома е добър начин да спестите пари. Но на практика мнозина се сблъскват с проблема с драскотините и повреда на боята след такива процедури.

Това обаче не означава, че сте обречени винаги да посещавате специализирани автомивки. Автомобилният експерт Бен Къстард разказа за това как да почистите колата си и да минимизирате риска от повреда.

Боята на автомобила е уязвима зона, която е лесно податлива на механично натоварване. При миенето на автомобил основният враг са пясъкът, мръсотията и други малки частици, които оставят микроскопични драскотини по повърхността.

Когато избършете колата си с мокра гъба или парцал, всички те се превръщат в абразив, който надрасква повърхността на колата, дори и да не се забелязва веднага. Впоследствие тези микродраскотини могат да се превърнат във видими дефекти.

Как да избегнем драскотини при миене на колата?

Къстард отбелязва, че методът с две кофи е най-добрият начин за минимизиране на риска от драскотини и други повреди по каросерията на вашия автомобил.

Същността му е да се използват два съда: единият, пълен с шампоан за кола, а вторият с чиста вода за изплакване на гъба или ръкавица за миене. Това позволява остатъчната мръсотия да се отстранява от гъбата след всяко преминаване, без да остава на автомобила.

Кои са проверките на спирачната система на автомобила за есенния сезон

Експертът съветва да започнете процеса на измиване с обилно изплакване на автомобила с вода. Това ще помогне за премахване на цялата мръсотия, която често води до драскотини. След това можете да нанесете сапунения разтвор върху повърхността на автомобила с помощта на гъба или ръкавица.

Също така си струва да обмислите използването на защита от пясък, специална мрежа, която събира частиците мръсотия на дъното на кофата, казва Къстард. Това ви позволява да избегнете повторното им навлизане върху гъбата и съответно върху каросерията на автомобила, което значително намалява риска от драскотини.

Гуми

Друг важен аспект е почистването на гумите, тъй като те са една от най-замърсените части на автомобила.

Въпреки това, за да избегнете замърсяване, използвайте отделни парцали за гуми и каросерия. Също така е важно да изплакнете старателно кофите след измиване на различните части на машината, за да предотвратите попадането на мръсотия върху боята.

Полиране и нанасяне на восък

В допълнение към основното измиване експертът препоръчва восъчно покритие и полиране на автомобила. Повечето полировъчни лакове могат да се нанасят върху суха каросерия, след което просто се полира повърхността с чиста микрофибърна кърпа.

Восъкът от своя страна създава защитен слой, който не само намалява вероятността от полепване на мръсотия, но и придава на автомобила блестящ вид.

 

 

 

 

 

Горещи

Коментирай