Причини за гаденето в колата и как да се справим с него

https://auto.blitz.bg/saveti/prichini-za-gadeneto-v-kolata-i-kak-da-se-spravim-s-nego Auto.blitz.bg
Причини за гаденето в колата и как да се справим с него

Независимо дали с кола, влак, ферибот или самолет, дългоочакваната дестинация за пътуване може да бъде достигната по много начини. За хората, които страдат от болест на пътуването /морска болест/, достигането на тяхната ваканционна дестинация може да бъде доста напрегнато.

ADAC Хесен-Тюрингия обяснява как възниква гаденето в колата и какво помага за предотвратяването му, пише "Ауто прес".

Болест при пътуване (технически термин: кинетоза) може да възникне при различни видове транспорт. Причината за това е разликата между това, което нашето чувство за баланс съобщава на мозъка и това, което виждаме.

Например, докато колата прави остър завой, мозъкът не може да обработи противоречивата информация. Появяват се типичните симптоми на болестта по време на пътуване.

Морската болест често започва с по-леки симптоми като умора, често прозяване, изпотяване и главоболие. Ако се влоши, може да се появят гадене, повръщане, замайване, проблеми с кръвообращението или хипервентилация. Особено често се засягат малки деца и жени.

„Не всеки човек реагира на прилошаването по един и същи начин и със същите симптоми“ - обяснява Оливър Райдегелд, говорител на ADAC Хесен-Тюрингия - „Важно е да се реагира индивидуално на засегнатите. По-специално малките деца често не са в състояние да идентифицират добре физическия дискомфорт. Те обикновено стават по-неспокойни или се оплакват от болки в стомаха. Препоръчително е да наблюдавате необичайното поведение и, ако се съмнявате, да вземете прекъсване."

Експерти дават съвети как водачите да шофират безопасно в екстремните летни условия

Всеки, който е предразположен към болеста на пътуването, трябва да яде лека храна, преди да започне пътуването, тъй като празният стомах може да влоши още повече чувството на гадене. Обилното или прекалено мазно хранене обаче натоварва стомаха.

За да се предотврати болестта по време на пътуването, доколкото е възможно, изборът на правилното място е от решаващо значение. На задната седалка зрителното поле е по-ограничено и неподвижно, което увеличава риска от прилошаване при пътуване.

Пътническата седалка, от друга страна, е по-подходяща за засегнатите – там погледът напред е ясен. Това важи и за пътуванията с автобус: седенето възможно най-отпред и гледането навън намалява риска от прилошаване при пътуване.

Тъй като чувството за баланс се деактивира по време на сън, пътуванията могат да бъдат по-добре планирани през нощта, за да се помогне на засегнатите. Ако се появят първите симптоми на болест на движението, трябва да държите главата си възможно най-изправена и да се фиксирате върху точка на хоризонта. Дълбокото, редовно дишане може да помогне за намаляване на гаденето.

Ако това не помогне, трябва да се включат редовни почивки на чист въздух и движение, особено при дълги пътувания с кола. За да предотвратите повторната поява на гадене, разсейването чрез музика, подкасти или разговори може да помогне.

Ако сте особено податливи на болест по време на движение, трябва да сведете до минимум визуалните стимули в колата, например четене на книга или превъртане на мобилния ви телефон.

Съветите на шампион по Тетрис ще ви помогнат за мястото в багажника на колата

Таблетките против гадене при пътуване са най-добри, ако се приемат половин до един час преди началото на пътуването. Въпреки това, тези лекарства могат да причинят умора и забавяне на реакцията. В много случаи тези нежелани реакции вече не позволяват да шофирате. Преди да го приемат, засегнатите трябва да потърсят съвет от лекар.

При децата трябва да бъдете особено внимателни, когато приемат такива лекарства. Страничните ефекти могат да бъдат значително по-тежки, отколкото при възрастни. Таблетките за пътуване и други лекарства за болест на пътуването не трябва да се използват при деца под тригодишна възраст - при по-големи деца само ако всички други мерки са неефективни и след консултация с вашия педиатър.

Горещи

Коментирай