Какво трябва задължително да знаем за хладилника в колата

  • 20.04.2022 9:46 /
  • 10954 /
  • 0
Какво трябва задължително да знаем за хладилника в колата

Макар и сега да е студено лятото все някога ще дойде с големите си горещини, по време на които всеки шофьор ще иска да се освежи с нещо прохладно или дори със сладолед. Също така по време на високите температури всичко се разваля доста бързо и става непригодно за консумиране, ако стои извън хладилника. Ако сте в голям град или добре устроен курорт, проблем с набавянето на охладени напитки и свежа храна не би трябвало да имате, но ако сте се отправили на пикник или в някое друго пътешествие, то сам трябва да си подсигурите прохладни и свежи продукти. 

В такива случаи покупката на хладилник за автомобил ще е идеален вариант. Остава само да изберете най-подходящия модел. 

Разнообразиет от устройства 

По принцип работата на този див устройства се дели на 3 типа - термоелектрически, фреонови или амонячни - на базата на охлаждащата течност. 

Амонячните хладилници се срещат все по-рядко, но те са в пъти по-евтини от фреоновите и по-приятелски настроените към природата , макар и самият амоняк да е опасен за човека, за разлика от фреона. 

И двата вида устройства работят за сметка на изпаренията на течния компонент и изпарителя, който обвива хладилната камера. 

Изпаренията са съпроводени с изсмукването на топлото от хладилната камера. За работата им е необходимо електричество. Най-разпространеният в момента е термо-електрическият хладилник. За разлика от гореспоменатите устройства, той има доста ниско ниво на шум при работа. Към плюсвете му още се отнасят надеждността, лекотата на ремонта и икономичното потребление на енергия. 

Студеното в дадения тип хладилник идва за сметка на термоелектронни процеси, базирани на ефекта на Пелтие. Термоелектрическите хладилници са екологично безопасни, непретенциозни и доста леки. Те могат да работят като сплит система, както и да оохлаждат, така и да нагряват въздуха. 

Минус е големия период за промяна на температурата.  

Хладилниците с охладителна течност нямат собствен източник на студено, затова течността трябва да се оглажда на друго място. За продължителни пътувания в горещините този вариант не е подходящ.

Също така хладилниците се класифицират и по принцип на съхраняване на продуктите:

- пасивни, просто препятстващи затоплянето на продуктите (за кратки пътувания);

- активни, произвеждащи свой собствен студ (за дълги пътешествия). 

Съветите на специалистите 

Често няма смисъл да се купува агрегат по-голям от 40 литра. Най-малкото, защото той е достатъчен за трима души. 

Кабелът за захранването трябва да е поне 2 метра дълъг. Желателно е вратата на хладилника да се отваря отгоре, а не отстрани. Също е желателно материалът на корпуса да е устойчив на механични повреди и да се мие лесно. 

Захранването на устройството от запалката в колата ще гарантира, че няма да си източите акумулатора. Ако смятате да отидете на офроуд, то е по-добре да си вземете хладилници-контейнери или хладилни чанти, а също и устройства, работещи на термо-електрическия принцип. 

Какво трябва да се помни 

Преди да платите за своята покупка, специалистите съветват да проучите инструкциите за експлоатация, да се запознаете с техническите характеристики на дадения агрегат, които трябва да отговарят на твърденията на консултанта продавач. 

Хладилникът трябва да се монтира при строго спазване на инструкциите. За различни устройства, те ще са различни. 

Има и автомобили с вече вградени хладилници. В този случай няма смисъл да купувате хладилник отделно. 

Изводи 

Ако се вслушате в съветите по-горе, то покупката на автомобилен хладилник ще стане добър избори за всички пътешественици, придвижващи се с личния си автомобил, както и за любителите на пикниците. 

КОМЕНТИРАЙ