Тя е висока само 99 сантиметра. Дължината ѝ е едва 139 сантиметра и въпреки миниатюрните размери, които бледнеят дори пред съвременните мотоциклети, е носителка на световен рекорд. Това е най-малката кола, която някога е влизала в серийно производство.
Peel P50 е любопитна гледка още на пръв поглед. Автомобилът е дело на британската компания Peel Engineering и се пръква през 60-те години на миналия век. Самите производители го рекламират като превозно средство, което побира един човек и неговата пазарска торба.
Нещо като голяма дамска чантa, но на три гуми. Всичко друго в Peel P50 е по едно - една врата за влизане, една седалка, една чистачка на предното стъкло, един преден фар...
Идеята е това да е пъргава кола, която без проблеми се провира из натовареното лондонско движение, паркира се с лекота и в тесни пространства и е маневрена. Още при излизането си на пазара Peel P50 се предлага в три цвята - най-много модели са произведени в червено, на второ място е синьото, а на трето - бялото, , пише "Уебкафе.
Автомобилът има тристепенна скоростна кутия, като ръчката за смяна на скоростите е монтирана до волана.
По-интересното е, че Peel P50 няма задна скорост - вместо това има дръжка, с която автомобилчето се завърта. Теглото е 59 килограма, така че задачата е лесна даже и за дамите.
Максималната скорост на колата е 62 км/час и тя може да измине около 160 километра с един резервоар. Тъй като Peel P50 е предвидена като градска кола, показателите ѝ са напълно прилични за машина, предвидена да ходи до магазина и обратно, натоварена с покупките.
Тя дори няма скоростомер, защото технически се класифицира като нещо средно между мотор и пълноценен автомобил.
Peel P50 обаче успява да стигне до голяма част от Европа, до САЩ и Канада, както и до Южна Америка и Австралия, като навсякъде се продава на цена от около 200 до 300 щатски долара.
Колата привлича голямо внимание към себе си и е част от няколко любопитни каскади още през миналия век.
С екземпляр от нея е направена обиколка на най-горната тераса на кулата в град Блекпул, област Ланкашир.
С друг Джеръми Кларксън успява да обиколи студиото на Top Gear, без да нанесе никакви щети по декорите. Образец от Peel P50 е изложен и в "Музея на Рипли" в Амстердам, в експозиция, красноречиво наречена "Вярвате или не".
С времето миниатюрната кола, която във Финландия дори се определя като мотопед, започва да се превръща в ценна находка. През 2011 г. във Великобритания бройка от Peel P50 е продадена за 82 хил. британски паунда.
Говори се, че на закрити аукциони цената може да достигне до 1 млн. долара, особено ако колата е в някои от двата по-редки цвята.
Самите Peel Engineering имат собствен музей, където са изложени и други техни достижения при малките автомобили. Ако имате път към британския остров Ман, можете да хвърлите едно око - със сигурност би било интересно.