Германските автомобили са известни от десетилетия със своето високо качество и издръжливост. През последните години обаче ситуацията се влоши рязко и в различни рейтинги за надеждност германските марки като правило не заемат първите места. Журналистите на Deutsche Welle решиха да разберат защо се е случило това.
Немските автомобили - от символ на надеждност до аутсайдери
Германия се счита за родното място на автомобила - там Карл Бенц построи първата в света самоходна карета. През 70-те и 90-те години автомобилите от Германия изградиха имидж на неубиваеми.
Модели като Mercedes E-Class W124 и S-Class W140 са се превърнали в символи на надеждност и често издържат повече от милион километра без сериозни неизправности.
След това обаче качеството на немските автомобили започва постепенно да пада, а на места и твърде рязко. В класацията за качество на американската агенция J.D. Power за 2022 г. BMW е класирана на 9-то място, Mercedes-Benz на 19-то, 24-тото е за Porsche, 29-то за Volkswagen и Audi е на 30-то. Сред лидерите са американски, японски и корейски марки.
Инженерите загубиха от търговците
Вицепрезидент на J.D. Power Джек Долан смята, че намаляването на надеждността се дължи на използването на съвременни технологии - иновациите винаги са трудни за прилагане.
Освен това новите технологии направиха немските автомобили по-скъпи и за да се запази цената и да се запазят печалбите, разходите за разработка са намалени и са използвани по-евтини компоненти и по-нискокачествени материали.
Специалисти от Германия тестваха най-популярните електрически автомобили СНИМКИ
В допълнение, модерните масови модели не са предназначени за дългосрочна експлоатация. Берлинският търговец на ретро автомобили Буркхард Щайнс подчертава, че сега колите имат ресурс не повече от 15-20 години.
Преди време инженерите вграждаха в колите много по-голяма издръжливост, просто защото колите не се сменяха толкова често, колкото днес. Ретро колите с подходяща грижа всъщност могат да издържат вечно.
Според бившия директор на BMW Motorsport Марио Тайсен, преди половин век последната дума са имали инженерите, а търговците и пазарните специалисти са имали много по-малко влияние. Ето защо немските автомобили радваха с тяхната издръжливост. Обаче към средата на 90-те години инженерите загубиха от маркетолозите.
Именно тогава в стремежа за намаляване на себестойността на автомобилите инженерните разходи бяха сериозно намалени. Освен това е произтекло изместване на фокуса сред инженерите: членът на борда на директорите на Volkswagen Томас Улбрих обяснява, че сега са започнали да обръщат повече внимание на други аспекти - икономичност и цифрови технологии.
Удивително: Собственик показа Honda с пробег от 1,6 милиона км, двигателят е...ВИДЕО
Освен това през последните години се появи ново предизвикателство – електрификацията. Бързото въвеждане на новите системи и нетестван софтуер към тях също е свързано с проблемите с надеждността.
В тази ситуация германските автомобилни производители са равнопоставени с другите компании и вече нямат предимство - всички трябва да започнат всъщност от нулата. /auto.blitz.bg
Харесайте auto.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!