На специално събитие в Москва руският стартъп "Кама" показа прототип на перспективния електрически автомобил "Атом" и обяви датата на началото на серийното му производство, съобщават световните издания.
В рамките на проекта "Атом" ще бъде създадено цяло "семейство" съплатформени електрически автомобили, като сега е показан базовия модел - субкомпактен кросоувър.
Първият сериен "Атом" ще излезе от завода в края на 2024 г., а продажбите на модела ще започнат в първата половина на 2025 г.
Характеристики
Автомобилът има добри данни - ускорение до "стотица" за 7 секунди, пробег след зареждане - до 500 км (в зависимост от версията). Първите електрически автомобили ще бъдат със задно задвижване, но има планове и за 4х4 вариант.
Размерите на очаквания електромобил: дължина - 3995 мм, ширина - 1780 мм и височина - 1615 мм. Тези размери ще осигурят на електрическия автомобил добра маневреност в града и лекота на паркиране. С такива размери декларираното ниво на комфорт на пътниците е C / D-класа.
Стана ясно кои са най-продаваните коли в Русия СНИМКИ
При разработването на ключови компоненти като акумулаторната батерия и електрическото задвижване, партньори на Atom са предприятия на Държавната корпорация "Росатом".
Всички компоненти на електрическия автомобил са пригодени за студен климат. Батерията е базирана на модерни литиево-йонни клетки с висока енергийна плътност.
Дизайн
Италианско дизайнерско бюро работи върху външния вид на електрическия автомобил заедно с екипа на Атом. Задачата е да се създаде лесен за използване и функционален автомобил с поглед към бъдещето. Например, воланът с вграден дисплей е важна препратка към безпилотните превозни средства.
"Атом" умишлено се отдалечава от стандартното оформление и стандартния брой дисплеи, залагайки на единен контролен център на волана и интерфейс с добавена реалност на предното стъкло.
Нови подробности за очаквания Dacia Duster, който ще е радикално преработен
Каросерията с пет врати има двуобемна форма със скъсен капак. Отвън грациозните пластмасови панели на каросерията и необичайното светлинно решение привличат вниманието: модулите за къси и дълги светлини са разположени в ъглите на бронята, над тях има светодиодна лента от дневни светлини. Задните светлини са визуално обединени в цялодтен хоризонтал.
Особеност на проекта
Освен платформа компанията е създава и собствен софтуер. Разработката на автомобила се ръководи от известния автомобилен специалист Харалд Грбел, който преди това е разработвал проекти във Volkswagen, Mercedes-Benz и АВТОВАЗ.
Засега няма информация за възможната цена на руския електромобил. /auto.blitz.bg
Харесайте auto.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!