Първият в света неуромобил за хора с ограничени възможности се подготвя от Нижегородския университет Лобачовски и руската компания "Зета".
Неуромобилът, който ще се управлява чрез силата на мисълта, се създава за хора с ограничени възможности.
Учените се опитват да интегрират невронната система на пилота в системата за управление на автомобила, използвайки в качеството на джойстик цялото човешко тяло.
При това също са предвидени и функции за гласово управление.
Електромобилът също е снабден със система за добавена реалност, която ще извежда данни за пътуването на предното стъкло или на отделен екран.
"По улиците виждаме доста малко хора с ограничени възможности. Но това не означава, че те са малко в нашия живот. Затова са необходими подобни комбинирани системи за управление. За да се промени социалната норма", казва Василий Ключарев, водещ научен сътрудник в Центъра за невронна икономика и когнитивни изследвания към Национален изследователски университет "Висша школа за икономика".
Като плюсове на своята разработка създателите посочеват енергийната ефективност, добрата тяга и ниската себестойност. Сред конструктивните особености са "безтрансмисионна система за пълно задвижване на тяговите асинхонни двигатели-колела с капсула присъединена кабина".
Габаритите на неуромибила са (в милиметри): 1480x1725x2995.
Максималната скорост е ограничена до 60 километра в час. Заявеният пробег е 200 километра с едно зареждане.
В момента разработчиците изпитват опитен образец и до 2022 година обещават да пуснат пробна партида електрически коли.
Производството на електромобилите с неуроконтролери се планира в Толиати.