Защо се нуждаете от познаване на VIN кода на колата и как да го декодирате

https://auto.blitz.bg/saveti/zashho-se-nuzdaete-ot-poznavane-na-vin-koda-na-kolata-i-kak-da-go-dekodirate Auto.blitz.bg
Защо се нуждаете от познаване на VIN кода на колата и как да го декодирате

От 1983 г. всички произведени автомобили се обозначават със специален идентификационен номер от 17 знака - Vehicle identification number (VIN).

Преди това такъв уникален номер можеше да присъства и на автомобили, но не непременно; неговата дължина и „съдържание“ се определяха от самите производители, което по принцип даваше малко информация на обикновения собственик.

Днес кодът е регламентиран от ISO 3779-1983. Той е абсолютно уникален не само за моделите, но буквално за всеки произведен автомобил. Това е един вид автомобилен паспорт.

Какво можете да разберете по VIN номера?

Проверката на автомобил по VIN код ви позволява всъщност да получите доста информация за конкретното превозно средство, ако знаете какво означават цифрите и буквите.

Първият символ е географската зона: 1 - САЩ, S..Z - Европа и т.н.

Следващият е конкретна държава. За Япония, например, това е диапазонът JF-JT (заедно с първия знак).

Третият говори за производителя. Тук има два момента. Първо, „деветката“ казва, че производството е малко, не достига 500 единици годишно. Общо три знака показват конкретен производител. За BMW това е кодът “WBA”, а за Honda е съответно “JHZ”.

Следва комбинация от шест знака, която описва конструктивните характеристики на автомобила - тип каросерия, скоростна кутия. Предпоследният знак съдържа информация за захранващия блок, а последният от тези шест съдържа контролна сума, изчислена с помощта на хитри алгоритми.

Позволява ви да се предпазите, в известен смисъл, от пренабиване на числа от произволна комбинация. Има производители, които не използват всичките 6 знака, след което запълват останалото пространство с нули или, обратно, с буквата Z, след което контролната сума се измества към последния значим знак.

Ето как да освободите автомобила си от снежния капан

Указателната част, наречена Vehicle Identification Section, се състои от осем знака. Комбинацията започва с годината на производство на самия автомобил или модел. Ето защо, когато анализирате VIN, не трябва веднага да обвинявате продавача за пренабиване, ако годината на производство в документите и VIN кодът не съвпадат, може би става въпрос за моделната гама.

Оказва се, че 17-цифреното число предоставя голямо количество полезна информация.

Къде се намира VIN?

Всъщност може да има много разположения. Най-често комбинация от цифри и букви може да се намери на следните места:

в новите модели има специално място близо до предното стъкло, където се намират данните;

на рамката на предната врата, обикновено от страната на водача, и въпреки че има отделни изключения, това не означава, че трябва да се тревожите твърде много за това;

пред двигателя - това е стандартното местоположение;

топлоизолационна преграда - друга възможност за извеждане на номера;

Какво трябва да имат предвид шофьорите, ако мият колите си през зимата

кормилна колона или колело;

виж конзолата на радиатора.

И най-важното, внимателно разглеждаме документите на автомобила и сравняваме VIN с това, което е щамповано върху структурните елементи.

Кой и защо се нуждае от познаване на VIN кода, както и неговото декодиране

Информацията ще бъде полезна:

На потенциални купувачи на автомобили. На първо място, те могат да проверят дали самият номер е пренабит. Второ, сравнете оборудването, което е било при производителя, с това, което е налично. В крайна сметка, ако нещо не е налично, можете да се пазарите.

За да могат самите собственици правилно да поръчват компоненти за ремонт.

И още един важен момент. VIN номерът разкрива историята на конкретния автомобил: колко собственици е имал, къде и как е продадено, кога е регистрирано в КАТ. Като цяло можете да научите много от тези 17 знака.  /auto.blitz.bg

Харесайте auto.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

 

 

 

 

Горещи

Коментирай