Зимата си остава зима, въпреки климатичните промени и глобалното затопляне. И подготовката за този суров, колкото и да не ни се иска, сезон е необходим както на хората, така и на колите.
Събрахме съвети от опитни автомонтьори, които ще помогнат на шофьорите да посрещнат студовете навън.
Нека те да не са баналност дори и за шофьорите със солиден стаж зад гърба си. Убедени сме, че събраните съвети няма да са излишни и за тях.
Но на първо място те са адресирани към младите на пътя, които постоянно се сблъскат с едни и същи проблеми.
Експлоатацията на автомобила през зимата е по-сложна, отколкото през всеки друг сезон.
Тя изисква от собственика задължителна подготовка. Това е свързано с това, че през зимата автомобилът работи в сложни, а понякога дори и в екстремни, условия.
Това са резки спадове в температурата, обработката на пътната настилка с помощта на различни агенти и соли и т.н. затова смяната на летните гуми със зимни няма да е достатъчна, за да се чувствате на пътя уверено и спокойно.
И така, как да подготвим автомобила за зимата?
- Основни внимание трябва да обърнете на акумулатора. Той трябва да бъде напълно зареден, да се възстанови нормата на електролита. Освен това трябва да се сдобиете с кабели за ток. Дори и най-надеждният акумулатор може да падне в студовете.
- Трябва да се проверят всичките ремъци и тръби за микропукнатини. Ако гумата на тези елементи дори и най-малко се е понацепила, то е по-добре детайлът да бъде заменен, защото в студа ремъкът може да се разхлаби, а тръбата да протече.
- Преди големите студове трябва да източите водата или лятната течност за чистачки от съответното резервоарче и да налеете в него такава за зимни условия, която не замръзва. Също така, ако вашите чистачки не се справят добре с работата по почистване на вашето предно и задно стъкло, те трябва да се сменят.
- Желателно е да се провери работоспособността на парното и нивото на антифриза. Експертите дори съветват да се държи поне литър от тази течност в багажника, в случай, ако по време на път радиаторът или резервоарът ви започне да тече. Това може да доведе до куп неприятности през зимата.
- Проверете нивото на маслото и го сменете в случай, че вие не използвате "всесезонно" масло или сте изминали над 10 000 със старото.
Освен това, автомонтьорите препоръчват винаги в колата си да имате зимни топли дрехи и ръкавици, въже за теглене и кибрит.