Показаха на ВИДЕО как налягането в гумите влияе върху динамиката на колите

https://auto.blitz.bg/saveti/pokazaxa-na-video-kak-nalyaganeto-v-gumite-vliyae-vrxu-dinamikata-na-kolite Auto.blitz.bg
Показаха на ВИДЕО как налягането в гумите влияе върху динамиката на колите

В този видеоклип от канала DrivenMedia в YouTube водещият се опитва да отговори на въпроса "Може ли намаляването на налягането в гумите да направи  автомобила по-бърз?" и нагледно демонстрира простата зависимост между тези две физични величини.

Експериментът включва изминаването на четвърт миля или 402 м с роудстър Mazda MX-5 Miata, като налягането в гумите се променя от стандартните 30 PSI до максимум 70 и минимум 5.

Логиката на недостатъчно напомпаните гуми всъщност е много сложна и има няколко предполагаеми преимущества при драг състезанията. По-слабо напомпаната гума има по-голямо контактно поле (тъй като страничната стена е по-извита), а освен това мекотата на гумата намалява радиуса на колелото.

Тази грешка при поставяне на авто колани на деца води до трагедии дори при 50 км/ч ВИДЕО

Също така се предполага, че по-меката гума ще позволи прехвърлянето на повече тежест към задната част на автомобила, което също би трябвало да помогне на сцеплението. И тъй като страничната стена е по-мека, гумата трябва да се загрява по-бързо.

Всичко това помага за сцеплението на особените гуми със специална конструкция без протектор - но може ли това да се приложи към пътна гума в автомобил с много по-малка мощност от състезателните коли? Отговорът може да е "да".

Както са показали експериментите с Mazda, колкото по-ниска е стойността на PSI, т.е. налягането в гумите, толкова по-добра е динамиката. Но до известна степен.

Например, Miata е показала най-добро време при налягане между 10 и 20 PSI. По-ниските стойности водят до по-слаба динамика. Колкото и да е странно, наляганията, по-високи от препоръчаните от производителя 30 PSI, изглежда не влияят много на динамиката.

Колко време можете да шофирате със спукана гума, ако няма как да я смените

Струва си да се отбележи, че налягането в гумите, препоръчано от конкретния производител на автомобила (различно за зимни и летни гуми), гарантира разход на гориво, близък до официалните "паспортни" стойности.

От друга страна, прекалено напомпаните гуми имат по-лошо сцепление, което намалява разхода на гориво с няколко капки. Обратно, недостатъчно напомпаните гуми подобряват сцеплението и увеличават разхода на гориво. Поради тази причина е добре да се придържате към препоръките на производителя. /auto.blitz.bg

Харесайте auto.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай