Имах шансa да посетя немски център за продажба на автомобили. Просто исках да разгледам по време на отпуската си какво продават там. Успях да си поговоря и с продавач-консултанта.
Той ми обясни, че честото почистване на седалките само ги уврежда. Но тогава как правилно да се грижим за тапицерията, за да не ѝ нанасяме щети и да я поддържаме в приличен вид?
Грижата е важна
Консултантът се оказа разговорлив и ми сподели, че тапицерията на креслата може да види доста неща за своето време. Последствията от експлоатацията и неправилните грижи при това доста бързо ще станат видими, затова правилният начин на почистване е много важен. При това излишното често и неграмотно почистване само ще нанесе непоправими щети.
Ето неговите съвети за почистване на седалките в колата.
Първо прахосмукачката
Дилърът в германския немския съветва първо да се отстрани цялата мръсотия с помощта на прахосмукачката. Това ще помогне за отстраняването на големите замърсявания и праха. Ако веднага започнете да чистите дамаската с миещ препарат, то ще останат размазани петна, а и самото почистване ще стане по-трудно.
Почистване със специални препарати
След това консултантът ме посъветва да използвам специални препарати срещу петна и да обработя с тях всичките замърсени места. След почистването е важно да се даде достатъчно време на дамаската да изсъхне.
И още най-важното - не използвате твърде много вода. Това е основна грешка на редица шофьори.
Защо не трябва често да почиствате дамаската
Всичките седалки на съвременните коли са обработени със специален препарат, с който е импрегнирана дамаската. Колкото по-често те се мият, толкова повече ще се образуват и петна. Този парадокс се обяснява с това, че при почистването въпросният защитен слой на препарата се отстранява.
При това не всеки битов препарат за почистване е подходящ за тапицерията. Естествено, кожените седалки се нуждаят от съвсем друг вид грижи, отколкото тези, тапицирани със синтетичен плат.
Консултантът ми каза, че вторите са малко по-издържливи, защото почистването им допуска използването на класически почистващи препарати.
На въпроса, колко често трябва да се почистват седалките, консултантът ми отговори, че е достатъчно те да бъдат почиствани щателно един път в годината.
Пролетта подхожда идеално за отстраняването на мръсотията, натрупала се през зимата. През останалото време е по-добре да се измиват само най-силните замърсявания.
С какво да чистим
Петната продавачът на коли светва да се отстраняват с помощта на синтетични почистващи препарати.
За най-добър резултат е необходимо почистващият препарат да стане на пяна с помощта на гъба, а за силни замърсявания може да се използва и найлонова четка.
Петната трябва добре да се натъркат и да се остави препаратът да подейства.
След това разтворената от пяната мръсотия трябва да се отстрани с влажна памучна кърпа и да се изсуши със сух парцал.
Консултантът също ме посъветва да използвам дестилирана вода, но внимателно. При твърде голямо количество от тази вода е лесно да се повредят седалките, защото тя може да се просмуче в дълбочина на обвивката на седалката, както и да въздейства на електрониката в седалката, ако има такава.
И накрая
В края на нашия разговор консултантът ми припомни за неприятния мирис, който може да бъде отстранен с помощта на обикновен ябълков оцет.
Той не само, че неутрализира миризмите, но и убива бактериите.
За целта на процедурата ябълковият оцет трябва да се смеси в съотношение едно към едно с вода, след което течността се излива в четири кутии. Тези кутии просто се слагат пред седалките на колата и се оставят да престоят така една нощ.
Консултантът не препоръчва спрей за отстраняване на миризмите, защото техният ефект е много краткотраен.