Има една поговорка от съвременния бит на нашенеца, която гласи: "Стара кола и млада жена са на късмет." И в нея има много истина. Но въпреки това, за да избегнете ненужни разходи и разочарования при покупка на употребяван автомобил, е важно да можете да разпознавате признаците на лоша кола, пише Факти бг.
Първата стъпка при огледа на един употребяван автомобил е да разберете дали колата е била използвала като такси. Това може да се разбере по много признаци, основните от които са дупки или изрязвания по арматурното табло, оглед на боята по трудно достъпните места, едно от които е "коша на мотора", за да се види дали не е пребоядисвана и предишният ѝ цвят да е бил жълт, кремав или зелен.
Второ, вижте колко собственици е имал въпросният автомобил. Ако те са много и са се сменяли често, то това показва, че колата най-вероятно е проблемна (счупена, удавена, компоненти не работят и т.н.).
Трето, трябва да оцените състоянието на транспортното средство по отношение на „износването ѝ“. Може да е идеално измита и полирана, но самата ѝ стойка трябва да е добра. да не изглежда "уморена". Ако една 15-годишна кола изглежда като нова, с измит двигател и полирани фарове, явно е положен труд за връщането ѝ към живот, но той може да е само повърхностен. Елементарна сервизна диагностика ще ви даде информация за останалото.
Четвърто. Развийте капачката за пълнене на масло и вижте цвета на налепите отдолу. Колкото по-малко са те, толкова по-добре. Но капачката може да бъде измита, така че погледнете вътре в мотора и използвайте фенерче. Ако няма сериозен нагар, нещата са добре.
Пето. Стартирайте двигателя и вижте цвета на дима от ауспуха. При незагрята кола може лесно да се разбере дали има изгаряне на масло (син дим) или навлизане на антифриз в цилиндрите (гъст бял дим). Също така проверете ръба на изпускателната тръба - тук не трябва да има никакви отлагания - черен сух ауспух се счита за нормален.
Шесто. Двигателят трябва да работи тихо и гладко, без тропане и тракане, особено в студено време. При повторно палене не трябва да има бял или син дим от изпускателната тръба.
Седмо. Огледайте предното стъкло. Сравнете маркировките му с маркировките на страничните и задните стъкла - годината им на производство трябва да съвпада, освен ако стъклата не са сменени вследствие на инцидент (което също не е добре). След това оценете степента на износване на ветроупорното стъкло. Ако то е наранено от множество малки язвички, а колата е на пет години, например и километражът показва по-малко от 100 хиляди км, търговците очевидно са работили върху пробега.
Осмо. Огледайте добре гумите на автомобила за неравномерно износване. Покарайте колата по разбити пътища (такива у нас не липсват) и се вслушайте за нехарактерни шумове от окачването и задължително огледайте луфтовете между каросерийните панели. Те трябва да са еднакви.