След въвеждането на новите правила за преминаване на Годишен технически преглед (ГТП) на автомобилите, водачи масово започнаха да търсят алтернативни варианти и трикове, как да измамят системата.
Причината да спират коли от движение най-често са отчитаните вредни емисии, които отиват вече директно в бившата ДАИ. За да избегнат това водачи взимат катализатори под наем, или направо използват чужд автомобил, чиито показатели да бъдат отчетени, вместо вредните газове от тяхната кола.
За целта се сформират тайни групи в интернет пространството, в които участват и пунктове, извършващи манипулацията. Разменят се и хитрости.
Сред съветите как да “изчистим” бензиновия двигател, ако автомобилът е без катализатор, са да заредим бензин А-100 и да изминем 1000 км.
“Това e абсолютна спекулация”, посочи автомобилният състезател и автоексперт Румен Дунев, цитиран от Труд бг.
“След като газовете минат през катализатора, се извършват каталистични химически процеси, които превръщат въглеродният окис във въглероден двуокис, нещо което е безвредно, както и вода.
Няма как автомобилът да няма катализатор и тези две компоненти да се случат, тъй като няма химически процес.
Иначе казано, няма как кексът да стане сладък, ако не добавим захар”, посочи Дунев и определи като “изключително нерентабилен” подобен съвет: “Ако караме автомобилът един час по Северната тангента например е едно допълнително харчене на пари, защото ще изгорим много гориво и съответно ще си загубем времето.
Има много по-иновативни методи за почистване с машини за водородно почистване и химикали, които се слагат към горивото, които имат много по-добър ефект. Когато се направи такова и се покара малко автомобилът, тогава резултатът почти винаги е сигурен”, увери Дунев.
Той уточни, че почистването на двигателя в рамките на един час струва около 55 лв., а добавки на пазара се намират от 50 до 150 лв. “Въпросът е дали и до каква степен те са ефективни и е хубаво да се доверят шофьорите на реномирани продукти. Защото не е тайна, че има добавки, които не са ефективни.
Посочи и като невярно твърдението, че всички дизелови двигатели преминават ГТП безпрепятствено.