Като се има предвид, че навън е зима, ето някои правила за шофиране през зимата. Безопасното шофиране през зимата изисква не само спазване на определени правила, но и необходимите практически умения. И не на последно място не забравяйте, че винаги трябва да имате телефон на някой репатрак. На път всичко се случва.
Правила за управление на автомобила през зимата
Шофирането на автомобил през зимата трябва да бъде напълно подготвено. Опитайте се да се придържате към тези правила - и тогава шофирането ще бъде безопасно.
♦ С настъпването на зимата първото нещо, което трябва да направите, е да смените летните гуми със зимни.
♦ Не правете резки движения (карайте бавно, спокойно, постепенно натискайки газта).
♦ Категорично е забранено да карате на неутрална скорост (през зимата пътят е напълно непредвидим).
♦ Намалете скоростта на шофиране.
♦ Спазвайте по-голяма дистанция между колите, отколкото през лятото.
♦ Спирайте бавно на светофара.
♦ Поддържайте техническото състояние на вашия автомобил.
Характеристики на шофиране на автомобил със задно задвижване
През зимата автомобил със задно задвижване е подходящ за опитни шофьори. Такива автомобили често поднасят. Задвижването на задните колела често се нарича класическо.
Благодарение на системата за активна безопасност шофирането на автомобил със задно задвижване е еднакво удобно по всяко време на годината. Бутането идва от задните колела, но основното управление се осъществява от предните колела. Това осигурява добра управляемост на автомобила. При автомобили с такова задвижване теглото между осите се разпределя 50 на 50, осигурявайки отлично управление на автомобилите със задно предаване.
Характеристики на управление на автомобил с предно задвижване
В автомобил с предно задвижване предните колела поемат цялата работа по кормилното управление. Тази функция ограничава способността му да добавя газ при завиване. През зимата шофирането на кола с предно задвижване е малко по-лесно, отколкото със задно задвижване. Това се случва, защото скоростната кутия и силовият агрегат са разположени отпред, създавайки голям натиск върху предния мост. По този начин се подобрява връзката между колелата и главния път. Освен това, ако колата се е подхлъзнала, когато завъртите волана, има шанс да изскочите от утъпкания път.
Ако колата поднесе, трябва да направите следното:
♦ добавете газ,
♦ завъртете волана в посоката на въртене,
♦ не забавяйте при никакви обстоятелства
Ако попаднете в трудни пътни условия, опитайте се да запазите спокойствие и да не изпадате в паника!
♦ При лошо време намалете скоростта на автомобила 2 пъти, избягвайте ненужни движения на волана (препоръчително е да не правите това внезапно).
♦ Бъдете внимателни по хлъзгави пътища.
♦ Контролирайте действията си.
♦ Запасете се с течност за измиване, устойчива на замръзване.
♦ Включете къси светлини при лошо време. Това ще позволи на другите шофьори да забележат вашия автомобил.
♦ Използвайте светлинни сигнали.
♦ Спрете колата и изчакайте лошото време.
Безопасното шофиране през зимата
Новите шофьори трябва да започнат първия си снежен сезон на пътя, като следват тези прости съвети. Тогава шофирането през зимата ще е безопасно.
Подготовка
Преди да завъртите ключа за запалване, автомобилът и водачът трябва да направят някои подготвителни работи за зимно шофиране.
Митът за загряването на двигателя
Освен ако колата не е произведена през 80-те години на миналия век или по-рано, няма нужда да оставяте двигателя да загрее за няколко минути, преди да шофирате в много студено време.
Съвременните автомобили използват електронни системи за впръскване на гориво, а не чисто механични системи, така че не се влияят неблагоприятно от ниските температури.
При превозни средства, произведени през 90-те години на миналия век или по-късно, оставянето на автомобила празен в студено време причинява загуба на гориво.
Не бързайте, иначе ще успеете навреме!
Зимното време е комбинация от неблагоприятни пътни условия: мокър, заледен асфалт, задръствания, лоша видимост поради сняг.
Вместо да шофирате през зимата по същия начин, както през топлите месеци, препоръчително е да намалите скоростта и да бъдете особено внимателни при зимни условия.
Пазете колата от солта разпръсната по асфалта
За разтопяване на леда и снега по пътищата в града те се поръсват със сол или специални смеси, които я съдържат. Но солта може да причини сериозни щети на боята и метала на вашия автомобил.
Пътната сол разяжда жизненоважни части като спирачните тръбопроводи и ускорява образуването на ръжда по каросерията. Преди настъпването на зимния сезон шофьорите трябва да измият добре каросерията и ходовата част на автомобилите си, като ги намажат с вакса и уплътнител.
Контакт с пътна помощ
Най-важното при шофиране в зимни условия е да имате номер на лицензирана пътна помощ при нужда. Може да получите консултация и помощ на място. Едно обаждане и те ще се отзоват на мястото където се намирате!