Двигателят е сърцето на автомобила, от което зависи цялата мощност, динамика и пробег на автомобила. Съвременните двигатели с вътрешно горене имат високи специфични мощностни характеристики, ефективност, експлоатационен живот и надеждност.
Благодарение на използването на най-новите технологии - директно впръскване на гориво, променливо газоразпределение, турбокомпресор, агрегатите от последно поколение произвеждат 2-3 пъти повече конски сили на литър работен обем в сравнение с двигателите от преди 20 години. В същото време те са по-икономични и екологични.
Какви фактори влияят върху издръжливостта на двигателя?
Силовите агрегати с висока производителност имат потенциал, който може да достигне 500 хиляди километра или повече, но в много случаи това не се удава да бъде реализирано. Действителният експлоатационен живот се влияе от следните фактори:
- Температурен режим. Превишаването на допустимите температури поради неизправности на охладителната система води до интензивно износване, надраскване и изгаряне на бутала, пръстени и лагери.
Какво да направим, за да бъде колата ни в безопасност, ако я паркираме и няма да я караме скоро
- Качество на горивата и маслата. Използването на нискокачествено гориво, използвани или несъответстващи моторни масла драстично ускорява износването на основните компоненти.
- Късна подмяна на консумативи. Работата с износени запалителни свещи, уплътнения и ангренажни ремъци води до неизправност и отказ на двигателя.
Как да удължим живота на мотора
Следните мерки ще помогнат за увеличаване на жизнения цикъл на двигателя:
1. Контрол на температурата. Постоянно наблюдавайте показанията на сензора за температура на охлаждащата течност. Избягвайте прегряване над 115ºС. Ако критичните стойности са превишени, незабавно вземете спешни мерки, свързани с отоплението, паркирайте, изключете двигателя.
2. Загряване на двигателя с вътрешно горене. Преди да започнете да шофирате, не забравяйте да загреете двигателя на празен ход, като постепенно увеличавате скоростта. Това намалява термичното напрежение в стоманени и чугунени части.
3. Контрол на катализатора. Периодично проверявайте пропускливостта и работата на каталитичния конвертор. Сменете незабавно в случай на повреда.
4. Използване на висококачествени филтри. Поставяйте оригинални въздушни и горивни филтри от производителя на автомобила или еквиваленти с добро качество.
Какви са причините стъклата на автомобила да се запотяват и как да се справим с този проблем
За закупуване на компоненти е по-добре да изберете доверен магазин за авточасти, който има всички необходими сертификати и гаранции. Спазвайте честотата на подмяна на части на всеки 15-20 хиляди км.
5. Използване на масло от най-висок клас. Използвайте висококачествени моторни масла в строго съответствие с разпоредбите, посочени в инструкциите за експлоатация на автомобила. Добрата смазка осигурява надеждно смазване на всички триещи се части.
6. Използване на висококачествено гориво. Използвайте бензин и дизел само от големи, проверени петролни компании. Това намалява замърсяването на горивното оборудване.
7. Придържайте се към икономичен стил на шофиране без рязко ускорение и спиране. Плавното шофиране създава комфортни условия за работа на двигателя и не предизвиква претоварване, водещо до преждевременно износване и повреда.
Извършването на планирана поддръжка в съответствие с разпоредбите помага за своевременното идентифициране на възникващите повреди и отстраняването им на ранен етап, предотвратявайки скъпи аварийни повреди.
Редовната подмяна на филтри и консумативи като част от поддръжката ви позволява да поддържате двигателя в оптимално техническо състояние и удължава живота на неговата надеждна и безпроблемна работа. /auto.blitz.bg
Харесайте auto.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!