Пролетта идва с надежда за повече пътувания и приключения, а за целта колата ни трябва да е в изрядно състояние. Няма значение дали сме я карали всеки ден през зимата, или автомобилът е прекарал голямо време в гаража.
Има някои стъпки, които ще ни осигурят спокойствие на пътя и дори ще ни вдъхновят да потеглим със семейство или приятели още в първия възможен уикенд, пише "Уебкафе".
Ето четири от тях:
Пролетно почистване
Да, не важи само за дома и, евентуално, офиса.
Началото на пролетта е идеално време за основно почистване на автомобила - отвън и отвътре. Това означава изхвърляне на боклуците, ако има насъбрани, като касови бележки от бензиностанции, стари талони за отстъпки, ненужни пожълтели карти за ориентация и други.
Следва старателно почистване с прахосмукачка и, ако е необходимо, освежаване на седалките с изпиране (тапицерията ще ни е благодарна, че сме я лишили от насъбралия се прах).
Колкото до екстериора - след щателно измиване с вода и препарат е страхотна идея да се мине и с полираща и импрегнираща паста, която едновременно да придаде блясък на боята, но и да я предпази от пролетно-летните гадости като кал, птичи изпражнения и мушички.
Профилактика на климатика
Особено ако не сме шофирали много през зимата.
Малко неща могат да съсипят едно пътуване така, както неработещ климатик или климатик със задръстени филтри може. Затова около Първа пролет е разумно климатикът в колата да премине профилактика, почистване и доливане на фреон.
ВИДЕО показва нагледно защо маслото в двигателя не трябва да е повече от необходимото
Освен това ако ние или някой от близките ни страда от алергии, можем да сменим филтрите с хипоалергенни и да спестим неприятното кихане в колата.
Проверка на фаровете и полиране
Зимата се отразява доста тежко на фаровете.
Заради по-краткия ден и оскъдната светлина ги използваме по-често, отколкото в по-топлите месеци, и крушките биха могли да са към края на живота си. Освен това влагата, както и лугата и солта, които се използват в снега, могат да увредят фаровете, да ги матират или да причинят пукнатини.
А в светлото време силните фарове са също толкова важни, колкото и през зимата.
Затова е важно да проверим крушките, да огледаме внимателно фаровете, да ги почистим и полираме. Така след това се шофира далеч по-спокойно.
Проверка/смяна на гумите
Всесезонните гуми са чудесна идея за все по-топлия климат в България, стига да имат посочения в закона 4-милиметров грайфер.
Защо се къса ангренажният ремък и какво може да се случи след това
Но въпреки меката зима, и те имат нужда от проверка на налягането и щателен оглед за изтънявания и изтъркване на грайфера.
Ако пък сме от онези водачи, които сменят гумите на прага на зимния и на пролетния сезон, най-късно около Първа пролет би трябвало да сме направили тази смяна. В противен случай топлото време и настилка биха могли да увредят грайфера и каучука на гумите.