„Отблизо“ – името на тази серия от музея на Mercedes-Benz казва всичко. Всеки елемент от нея разказва изненадваща, вълнуваща или задкулисна история, хвърляйки светлината на прожекторите върху детайлите на превозно средство, експонат или архитектурен или дизайнерски елемент.
Музеят на Mercedes-Benz има дисплей в Стая на легендите 7: Сребърни стрели – състезания и рекорди. Този път в светлината на прожекторите е „Blitzen-Benz“.
Blitzen-Benz с неговите 200 к.с.е със форма на стрела, мощен и бърз – създателите на машината са направили каросерията възможно най-аеродинамична за времето си без да ползват аеродинамичен тунел, пише "Ауто прес".
Основната форма наподобява пура, заоблената радиаторна решетка разделя въздушния поток отпред и той плавно преминава през издължената задна част. Шофьорът е приклекнал ниско долу в пилотската кабина.
Тънка е седалката за пътуващия механик, тънки са гумите на дървените колела със спици с аеродинамична облицовка, четири изпускателни тръби с голям диаметър стърчат от предния капак. Шумозаглушител - няма шанс – бързият “Blitzen-Benz” е гръмотевичен.
Голяма предавка и здрави вериги предават мощността към задните колела. Двигателят се стартира с манивела в предната част на автомобила.
„Blitzen-Benz“ през 1909 г. е първият автомобил с двигател с вътрешно горене в света, който преодолява магическата бариера от 200 км/ч и поставя световен рекорд за скорост на пътни превозни средства. Това и последвалите му постижения го правят световно известен. Само шест са построените коли "Blitzen-Benz", четири от които все още съществуват.
В началото на 19-ти и 20-ти век Benz & Cie. е най-голямият производител на коли в света. Автомобилите от Манхайм се радват на отлична репутация. Те са смятани за подходящи за ежедневна употреба, надеждни и достъпни – изисквания, определени лично от Самият Карл Бенц.
Той смята, че не е задължително да са най-бързите и най-мощните. Конкуренцията и не на последно място Daimler-Motoren-Gesellschaft виждат нещата по различен начин. DMG умело използва състезателния успех на своите автомобили за рекламни цели.
Така Бенц изпада в опасност да загуби пазарен дял и преосмисля основно стратегията си - компанията решава да направи обратен завой с ясна цел - най-бързата кола в света трябва да е от Манхайм. По-бърза и от всички други транспортни средства по онова време – включително железницата и самолета.
Изразено в цифри, това означава, че превозното средство трябва да е способно да надхвърли 200 км/ч след като влаковете рекордьори вече се движат с 210 км/ч през 1903 г., а през 1906 г. парна кола успява да развие 205,44 км/ч.
Blitzen-Benz трябваше първо да ги надмине и след това напълно да ги засенчи. Работата по новата кола започна в началото на 1909 г. Тя се базира на двигателя на Състезателна кола Benz Grand Prix със 150 к.с., но това не е достатъчно за амбициозния проект - обемът на четирицилиндровия двигател е увеличен до 21,5 литра. В крайна сметка доставя 147 кВт (200 к.с.) при 1600/мин като гигантският агрегат тежи 407 килограма.
Трескавите развойни усилия са възнаградени - 205,666 км/ч на половин миля и 202,648 км/ч на един километър, и двата с летящ старт – тези средни скорости са постигнати от заводски водач Виктор Хемери на 8 ноември 1909 г. на пистата в Брукландс /Brooklands/.
Вълшебната бариера от 200 км/ч беше счупена за първи път в Европа и за първи път с двигател с вътрешно горене. Brooklands е открит през 1907 г. като първата в света специално построена писта за моторни състезания, с наклонени криви.
Скоро става ясно, че пистите в Европа не са подходяща за скоростите, които преодолява колата с новата си аеродинамична каросерия. „Blitzen-Benz“ се нуждаеше от много дълги прави, за да покаже своя потенциал.
Капсула на времето: Откриха 30-годишна Волга в отлично състояние СНИМКИ
Така че Benz & Cie. отива в САЩ през 1910 г. със неговия собственик Ърнест „Ърни“ Морос, който го нарича "Lightning-Benz". Преведено на немски, името „Blitzen-Benz“ се установява за постоянно скоро след това.
На 16 март 1910 г. Барни Олдфийлд достига 211,97 км/ч на миля с летящ старт на права на пистата Daytona Beach. След това Олдфийлд използва Blitzen-Benz в шоу събития и го демонстрира на хиляди зрители в Америка.
Вижте какво удивително нещо се случи със стар Mercedes ВИДЕО
Но Benz 200 PS може да направи още повече. На 23 април 1911 г., също в Дейтона Бийч, Робърт Р. „Боб“ Бърман постига 228,1 км/ч на летящата миля с допълнително подобрена състезание кола - още един световен рекорд два пъти по-бърз от самолет и по-бърз от всяка кола или релсово превозно средство на времето. “Blitzen-Benz” остава най-бързата кола в света за още осем години. Рекордът, установен от прочутото превозно средство от Манхайм, не е подобрен до 1919 г.