На 12 март, преди 55 години, на 40-ия автомобилен салон в Женева беше представен иновативният суперавтомобил Mercedes-Benz C111-II. Това беше второто издание на експерименталния модел C111, който дебютира на автомобилното изложение във Франкфурт през септември 1969 г.
Mercedes-Benz C111-II стана първото в света превозно средство, проектирано изцяло на компютър – с помощта на метода за моделиране на статични елементи (ESEM), вариант на метода на крайните елементи (FEM).
Дизайнът на автомобила е разработен от екип, ръководен от Бруно Сако и Йозеф Галицендерфер. Автомобилът, висок само 1120 мм с врати тип „крила на чайка“, има каросерия, изработена от подсилена с фибростъкло пластмаса, която е завинтена към шаси от ламарина.
Автомобилът се характеризира с оптимизирана аеродинамика, с намалено съпротивление на въздуха с 8%. Благодарение на преработеното остъкляване, видимостта от мястото на водача е подобрена.
Показаха на ВИДЕО каква е била единствената серийна спортна кола на Saab ВИДЕО
На автомобила е предвиден превоз на багаж, закрепен с колани, включително ски. Интересното е, че багажникът е подложен на „маслен тест“ – в него на висока скорост е поставена опаковка масло, за да се провери дали няма да се разтопи от отделяната топлина от двигателя, въпреки топлоизолацията.
Двигателят, монтиран зад облегалките на седалките, в основата, не е прост - четирироторен с обем на камерата 605 cm3, което съответства на работен обем от 4,8 литра на буталния агрегат. Той развива 350 к.с. при 7000 об/мин и максимален въртящ момент от 392 Nm в диапазона от 4000 до 5500 об/мин. Максималната скорост е била 300 км/ч.
Mercedes-Benz C111-II, както и следващите му вариации, останаха само като концепти и не се развиха в серийно производство.