Много собственици на автомобили с автоматична скоростна кутия виждат обозначението "L" на селекторния лост всеки ден, но никога не го използват или го включват само от време на време. Всъщност този режим има специфично практическо предназначение, което става незаменимо при определени условия на шофиране, съобщава SlashGear .
"L" е режимът за ниска предавка. Когато го включите, колата спира да превключва при по-високи скорости и "бута" при по-ниски скорости. Това дава на колата повече мощност, но ѝ пречи да ускорява твърде бързо.
В по-новите автомобили тази буква често се заменя с бутони "+" и "-" или спортен режим, където водачът сам контролира процеса.
Според експерти от CarFax, този режим е незаменим в три случая:
- Стръмни изкачвания – когато колата трудно се изкачва по висок хълм, ниската предавка добавя мощност.
- При дълги спускания, вместо постоянно да натискате спирачките и да ги прегрявате, можете просто да включите режим "L". Тогава двигателят автоматично ще задържи колата, предотвратявайки прекомерното ѝ ускорение.
- Тежки товари – Когато теглите друго превозно средство или ремарке, този режим ще помогне да се предотврати претоварване на двигателя.
В съвременните хибриди и електрически превозни средства рядко ще видите тази буква. Те разчитат на интелигентна електроника и мощни електрически двигатели, които знаят кога да засилят играта си.