Електрическите спортни автомобили на южнокорейската марка се отличават с отлични характеристики. Но скоро те може да разполагат със система, несравнима с никоя друга компания в света.
Мощният електрически автомобил Hyundai Ioniq N предлага на клиентите уникални технологични решения. По-конкретно, наскоро той е оборудван с лост за превключване на предавките, монтиран на волана. Но Hyundai отива по-далеч, разработвайки решения, които ще помогнат на водачите да получат пълен контрол над своя електрически автомобил .
Порталът autoblog.nl публикува патентна заявка за нова система за симулиране на превключване на ръчна скоростна кутия. Тя включва поставяне на лоста между предните седалки. Това решение обаче крие важна характеристика. В патентната заявка се посочва, че лостът не е свързан с механичните компоненти на автомобила.
С други думи, тя по същество изпълнява декоративна функция. Въпреки това, шофьорите ще изпитват същите усещания, както при шофиране на конвенционален автомобил с двигател с вътрешно горене и ръчна скоростна кутия.
При натискане на лоста, точките на превключване и звукът на електрическия мотор се синхронизират. С други думи, тази технология създава ефекта на ръчна скоростна кутия.

Патентно изображение на скоростния лост Източник: Hyundai/Kia/USPTO
Патентът също така показва, че Hyundai обмисля внедряването на трети педал в електрическите превозни средства. Този педал симулира работата на съединителя и позволява на водача да движи лоста.
Патентът обаче не уточнява, че тази технология е предназначена само за електрически превозни средства. Следователно е възможно тя да бъде внедрена в хибриди и превозни средства с двигатели с вътрешно горене.

Електрическите автомобили на Hyundai може да имат трети педал. Източник: Hyundai/Kia/USPTO