Инвестиционната банка UBS проведе изследване, в хода на което специалистите изясниха, че до 2022 година разходите за производство на електромобили с акумулатори в сравнение с автомобили с ДВГ ще бъдат само с 1 900 долара по високи.
Започвайки от 2024 година разлика в цената на тези два типа транспортни средства въобще няма да има.
UBS са достигнали до този извод, анализирайки характеристиките и цената на батериите на седемте най-големи производителя. Днес на батериите се пада от една четвърт до две пети от цената на електромобилите.
Това прави колите на ток твърде скъпи и неизгодни за покупка дори с отчитането на икономията от гориво и обслужване.
UBS също очаква, че делът на пазара на електромобили ще достигне 17% до 2025 година и до 40% през 2030 година.
"Не останаха толкова много причини, че човек да си купува кола с ДВГ след 2025 година. Намаляването на цената на батериите не само ще послужи като последен пирон в ковчега на автомобилите с ДВГ, но ще отстрани и финансовите проблеми с хибридните автомобили", казва анализаторът на UBS Тим Буш.
Очаква се, че намаляването на цената на батериите ще доведе до доста бърз преход към електромобилите. При равна цена на колите с ДВГ и електромобилите закупуването на първите няма да е толкова изгодно, като се има предвид разходите за гориво, смяната на масло и другите разходи по поддръжка.
При това още днешните технологии, позволяващи зареждането на електромобила само за 7 минути, вече са съпоставими със скоростта на зареждане на обикновенната кола с гориво.
В резултат отказа от автомобили с ДВГ ще се случи моментално, затова не е изключено, че хората, купуващи днес кола и планиращи да я използват между 3 и 5 години, най-вероятно купуват последната в живота си кола с двигател с вътрешно горене.