Какво да направите, ако колата спре и откаже да запали отново

  • 18.04.2020 9:20 /
  • 17121 /
  • 3
Какво да направите, ако колата спре и откаже да запали отново

Проблемът, с който се сблъскват много автомобилисти, е застоял автомобилен двигател. Едно е, когато не можеш да запалиш кола в гараж или на паркинг. В такава ситуация можете спокойно да се ровите в мотора и сами да откриете проблема или да теглите колата до сервиза. Но ако колата изведнъж изгасне в движение, насред натоварен трафик или обратно - на безлюдна магистрала, трябва да действате ясно и уверено, за да сведете до минимум рисковете за себе си и другите.

Каква първа помощ можете сами да дадете на своя автомобил, ако той откаже да запали?

На първо място, уверете се, че колата ви не представлява опасност на пътното платно и не пречи на други участници в движението. Ако колата е по средата на пътя, опитайте се да я предвижите отстрани на пътя. Ако това не е възможно, не забравяйте да поставите предупредителен триъгълник.

Преди да търсите по-сериозни проблеми, проверете нивото на горивото в резервоара. Изненадващо, не на всеки идва на ум тази банална причина. Не се доверявайте сляпо на показанията на индокаторите: има вероятност те да сбъркат. Ако се съмнявате, по-добре е да добавите малко бензин, във всеки случай няма да е излишно. Едва след като се уверите, че има достатъчно гориво, но двигателя все още не се стартира, можете да пристъпите към допълнителна проверка на автомобила.

Следващият елемент в списъка с проблеми, които лесно можете да коригирате сами, е липсата на искри върху запалителните свещи . Ако имате късмет, става въпрос само за окислени или изтеглени контакти. В този случай ще бъде достатъчно да изключите и свържете отново щепселите, в краен случай - да почистите контактите. Ако свещите са пълни с бензин, можете да опитате да ги изсушите и да издухате цилиндрите, като включите стартера за няколко секунди. Ако след извършените манипулации свещите се наводнят отново, е малко вероятно да може да се отстрани проблема на място. Други чести причини, поради които искрата изчезва: свещите или се навлажняват, или служат по свой начин. Възползвайки се от навика да носите резервен комплект със себе си, лесно можете да се справите с тяхната подмяна.

Ако има искра, но двигателят все още не се стартира, струва си да проверите дали предпазителят е изгорял . Същият съвет като при свещите: резервните части могат да ви помогнат много. Ако те не са били под ръка, можете да възстановите издухания предпазител, като използвате частот почистена тел. В същото време можете да инспектирате контролния блок и внимателно да го избършете отвън и отвътре, ако забележите влага.

Когато става въпрос за проблем при стартера е безполезно да се продължи да се правят опити да се запали колата. Единствено има шанс да стартирате автомобила в движение. Тези методи са познати и на начинаещия шофьор.

Ако бензиновата помпа се повреди и горивото не попадне в карбуратора, всичко зависи от точната причина за неизправността. Не във всички случаи можете да се справите сами без необходимите инструменти и резервни части. Най-добрият вариант за вас е, когато в резултат на прегряване се образува парна запушалка. За да го премахнете, просто изчакайте, докато горивната помпа се охлади. В други случаи вероятно е най-добре да не се намесвате, ако не сте опитен автомеханик.

Имайте предвид, че тези съвети ще ви помогнат само ако разбирате устройството на автомобила и сте сигурни, че намесата ви няма да доведе до още по-сериозна повреда. Дори ако всичко по-горе е вярно, има голям шанс причината за неизправността да е нещо друго и да не можете да ги отстраните сами.

КОМЕНТИРАЙ

Коментари

  • euromebel
    18.04.2020 20:12
    мебели по поръчка https://euromebel.com/
  • Пич
    19.04.2020 7:12
    Тези съвети ще помогнат, ако карате бензинка на 20 години най-малко :-)
  • Наблюдател
    19.04.2020 10:20
    Правиш автостоп